Berlin with kids

Berlin z dziećmi – darmowe atrakcje dla rodzin

Berlin z dziećmi

Jeśli chcecie poznać miasto z hipisowską, międzynarodową atmosferą, jednocześnie bardzo przyjazne dzieciom, Berlin z dziećmi jest dobrym wyborem! Atrakcji jest tutaj co niemiara, a wśród zabytków, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych odnaleźć można prawdziwe perełki, które pozostaną w pamięci całej rodziny
 na długie lata.

Dojazd do Berlina

Berlin jest świetnym miejscem na weekendowy wypad z Polski – jest oddalony tylko o 2-3 godziny od granicy z Polską i połączony z naszą granicą szybkimi autostradami.

Do Berlina można też bardzo wygodnie dojechać pociągiem – są bezpośrednie połączenia z Poznania i Warszawy, ewentualne nocnym autobusem (www.flixbus.pl)

Komunikacja na miejscu

Samo miasto jest bardzo dobrze skomunikowane i praktycznie wszędzie można dojechać metrem, tramwajem lub autobusem – na wszystkie te środki transportu potrzebujesz tylko jeden bilet i możesz go kupić na kilka dni. Polecam Berlin Welcomecard dla osoby dorosłej i trójki dzieci od 6 do 14 lat (czyli w przypadku rodziny trzeba kupić dwa takie bilety), na który są też zniżki do wielu popularnych atrakcji i tańsze posiłki w wybranych restauracjach i kawiarniach. W zależności od długości pobytu możecie kupić kartę w kilku wariantach czasowych – od 48 godzin do nawet 6 dni: https://www.berlin.de/en/tourism/1895467-2975548-berlin-welcomecard.en.html

Uwaga natomiast na jeżdżenie po Berlinie samochodem – w centrum miasta (tak zwanej green zone) jest to możliwe tylko ze specjalną naklejką środowiskową. Trzeba też bardzo uważać na rowerzystów, którzy mają pierwszeństwo na większości skrzyżowań w przypadku, kiedy samochód osobowy skręca.

Darmowe atrakcje w Berlinie

W Berlinie mieszka bardzo dużo rodzin z dziećmi i miasto stara się być przyjazne młodym mieszkańcom poprzez wspieranie rozwijających miejsc dla dzieci. Godne polecenia są place zabaw oraz parki, jeziorka i plaże jak i wiele atrakcyjnych miejsc typu mini-zoo lub mini-farma.

Parki i wodne place zabaw

W stolicy Niemiec znajdziesz mnóstwo niebanalnych placów zabaw oraz ciekawych parków, które szybko zapełniają się berlińczykami jak tylko zaświeci słońce. Parki prawie zawsze mają większy lub mniejszy plac zabaw, często z nietypowymi motywami lub zabawami. Warto udać się do najbliższego parku i poszukać tam placu zabaw – na pewno coś ciekawego znajdziecie!

Jest tu też kilka wodnych placów zabaw, gdzie w lato dzieci mogą bawić się płynącym strumykiem wody bądź wręcz kąpać w fontannach wody. Sprawdź stronę miasta Berlin z listą wodnych placów zabaw. Dzięki temu nawet w upalne dni Berlin z dziećmi staje się przyjemną wycieczką.

Parki z mini-zoo

W Berlinie można znaleźć też ciekawe parki połączone są z zagrodami dla zwierząt lub mini-zoo. To takie mini-farmy, prowadzone przez fundacje i zdobywające środki dzięki dotacjom odwiedzających. Na północy Berlina polecam Bürgerpark Pankow z zagrodą kóz i klatkami z egzotycznymi ptakami. Na południu berlina znajdziesz Görlitzerpark z farmą dla dzieci lub Volkspark Hasenheide z minizoo.

Place zabaw dla poszukiwaczy przygód

Możesz też poszukać placów zabaw dla konstruktorów i ciekawych dzieci, tak zwanych Abenteuerspielpatz, na przykład:

Aby znaleźć więcej propozycji wrzuć w Google Maps hasło “Wasserspielplatz” lub “Abenteuerspielplatz” i poszukaj placu zabaw najbliżej Twojej lokalizacji. Twoje dzieci na pewno nie będą zawiedzione!

Mini-farmy czyli wyprawa na wieś

Jest też wiele miejsc dla dzieci z domowymi zwierzętami zwanych “Bauernhof” – to bezpłatne miejsca, gdzie można obejrzeć zwierzęta domowe, upiec chleb (Stockbrot) nad ogniskiem lub pobawić się w warsztatach stolarskich lub kowalskich. Polecam:

  • Pinke-Panke Hof na północy Berlina, w dzielnicy Pankow. Zawsze jest tu ognisko, zwierzęta w zagrodach oraz warsztaty robienia przedmiotów z drewna
  • Moritzhof na północy Berlina, w dzielnicy Prenzlauerberg, gdzie można również wziąć udział w warsztatach robienia przedmiotów z metalu
  • wspomniany wcześniej Kinderbauernhof w Görlitzer Park na południu Berlina, w dzielnicy Kreuzberg
  • na północy Berlina bażantownia Alte Fasanerie
  • Botanical Volkspark Pankow Blankenfelde, gdzie jest palmiarnia, wybieg dla jeleni oraz ogromne przestrzenie spacerowe (uwaga, przy wejściu w automacie można zapłacić dobrowolnie 1eur na osobę)

Pochlap się w jeziorze

W Berlinie odnajdziesz mnóstwo mniejszych i większych jeziorek, często otoczonych zadbanymi parkami z publicznie dostępnymi plażami. Jak tylko robi się ciepło w Berlinie rodziny i grupy przyjaciół wybierają się na pikniki rodzinne nad jeziorka i spędzają nad nimi całe dnie grając w piłkę, ćwicząc a nawet czasem grilując (choć nie wszędzie jest to dozwolone).

Polecam największe jezioro Müggelsee na południu Berlina (kąpieliska Strandbad Friedrichshagen oraz Strandbad Müggelsee). Na północy znajdziesz Tegeler See otoczone mnóstwem (płatnych) atrakcji oraz niewielkie, niekomercyjne Weisensee, bardzo lubiane przez Berlińczyków. Piękne plaże można też znaleźć nad Wannsee pomiędzy Berlinem a Poczdamem.

Mam nadzieje, że udało mi się przekonać Was, że Berlin z dziećmi to dobry pomysł na wycieczkę 🙂

Polecamy też Berlin zimą