Berlin with children

Berlin z dziećmi na weekend

Berlin z dziećmi na weekend

Jeśli wybierasz się do Berlina z dziećmi na weekend lub kilka dni to na pewno musisz zaplanować taki wypad dosyć rozsądnie. Berlin z dziećmi to wyzwanie głównie logistyczne 🙂 W Berlinie jest wiele miejsc “must-see”, czyli takich, które “powinno” się zobaczyć, ale oczywiście muszą być odpowiednie dla wszystkich uczestników wyprawy, a więc również Twoich dzieci. Dodatkowo w Berlinie znajdziesz dużo atrakcji szczególnie dla dzieci, a więc będziesz mieć czas na chwilę oddechu, a może nawet zbawiennej nudy.

Przedstawiam tutaj listę miejsc, które warte są odwiedzenia z dziećmi w Berlinie. Oczywiście nie sposób odwiedzić wszystkie te miejsca podczas jednej krótkiej wyprawy, ale dzięki tak dużej liście możesz wybrać najlepsze atrakcje dla Twojej rodziny.

Atrakcje “obowiązkowe” w Berlinie

Bundestag, Brandenburger Tor oraz Unter der Linden

Zdecydowanie miejscem, które trzeba zobaczyć w Berlinie jest Bundestag, w którym spotykają się niemieccy parlamentarzyści, a z którego masz widok na cały Berlin. Bundestag może odwiedzić każdy, kto wcześniej zarejestruje się (uwaga: odwiedziny można zarejestrować online, ale zrób to na kilka dni przed wizytą, gdyż bardzo często nie ma miejsc w weekendy). Po przyjściu na wybraną godzinę zwiedzający przechodzą przez bramki z wykrywaczem metalu po wcześniejszej kontroli dokumentów (nie zapomnij więc dowodu osobistego lub paszportu). Po wjechaniu na pierwsze piętro otrzymasz automatycznego przewodnika audio, czyli zestaw ze słuchawkami, dostępny obok angielskiego i niemieckiego też po polsku. Po wjechaniu windą na dach Bundestagu, który teraz przykryty jest szklaną kopułą, audioguide uruchamia się automatycznie, a zwiedzający powoli wspinają się w górę kopuły prowadzącą spiralnie w górę rampą i zapoznają się z najważniejszymi budynkami Berlina.

Po wizycie w Bundestagu możesz udać się w stronę Bramy Brandenburskiej i przespacerować ulicą Unter der Linden, czyli Aleją Pod Lipami. Idąc Unter der Linden w stronę centrum dotrzesz do Uniwersytetu Humbolta i budynku Opery Berlińskiej, a potem katedry Berlińskiej,  po lewej mając Wyspę Muzeów z przepięknymi i bogatymi muzeami, między innymi słynnym Pergamonem. Wszystkie te miejsca warte są zobaczenia, jest to jednak często niemożliwe z dziećmi. Proponuję odłożyć zwiedzanie katedry czy muzeów na czasy, kiedy dzieci będą przygotowane na takie atrakcje (czytaj nastoletnie), a zamiast tego wybrać latem wyprawę łódką po Szprewie lub w zimie położony obok Seaworld lub przejechać do innej atrakcji dla dzieci.

Po wizycie w Bundestagu możesz również udać się w stronę dawnego dworca Friedrichstrasse – to miejsce, gdzie w czasie istnienia Muru Berlińskiego było przejście z jednej części Berlina do drugiej. Jest tam położone bezpłatne muzeum, które jest niewielkie i multimedialne, może więc zaciekawić małe dzieci. Przy wejściu można otrzymać ulotki z opisem po polsku.

Informacje praktyczne:

Bundestag: zarejestruj się kilka dni wcześniej na odwiedziny w Bundestagu: https://visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest.jsf?lang=en ,

Wizyta w Bundestagu jest bezpłatna. Obiekt jest dostosowany do wózków, bezpieczny dla dzieci, w większości zadaszony.

Uwaga: jeśli zwiedzasz Berlin z dzieckiem w wózku możesz do Bundestagu wejść bez rejestracji (ważne dla jednego dziecka plus 2 dorosłych)

Katedra Berlińska – wstęp płatny, można kupić bilety online: https://berlinerdom.ticketfritz.de/en/ , obiekt zadaszony

Mur Berliński – Bernauer Strasse, niedaleko Mauer Park

Historia Berlina nierozerwalnie związana jest z Murem Berlińskim. Jednym z miejsc, gdzie można dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z czasu istnienia oraz burzenia muru jest miejsce przy Bernauer Strasse. Zwiedzanie tego fragmentu z dziećmi jest dużo wygodniejsze, niż słynnego kawałka East Side Gallery – jest tutaj spokojniej, dużo zielonej trawki do biegania, są poustawiane ekrany multimedialne, gdzie można posłuchać i pooglądać historie dokumentujące wydarzenia. Warto zacząć zwiedzanie od Murala z wielkim kawałem krwistego steka na ścianie kamienicy, a zakończyć przy labiryncie z prętów, które mają symbolizować resztki muru berlińskiego oraz zwiedzając bezpłatne Centrum dla Odwiedzających https://www.berliner-mauer-gedenkstaette.de/de/index.html

Po obejrzeniu tej atrakcji możesz ruszyć w trzy strony:

  • do Muzeum Historii Naturalnej z wielkim szkieletem tyranozaura i brachiozaura
  • do położonego obok parku Mauer Park, w którym w niedzielę odbywa się znany pchli targ, jest też plac zabaw, a nieco dalej bardzo przyjemna zagroda ze zwierzakami Moritzhof https://www.jugendfarm-moritzhof.de/ (wstęp bezpłatny)
  • do pobliskiego pubu “na plaży” BeachMitte – dla ciebie piwo i boiska do siatkówki, dla dzieci mnóstwo piachu, woda, oraz park linowy https://goo.gl/maps/ABrzoCWsh132

Mur Berliński: East Side Gallery

Jednych z punktów, które uzupełnią historię Muru Berlińskiego jest East Side Gallery, kawałek muru berlińskiego pięknie pokryty graffiti. Polecam spacer z dziećmi obok graffiti, potem krótkie odwiedziny w The Wall Museum (albo i nie) oraz obejrzenie olbrzymiej rzeźby położonej na środku Szprewy Molecule Man.

Rejs po Szprewie

Możecie też poznać Berlin z zupełnie nowej perspektywy, wyruszając w rejs statkiem po Szprewie. Z pokładu łódki, poruszającej się pomiędzy miejskimi kanałami, podziwiać możecie najsłynniejsze berliński zabytki – Reichstag, wyspę muzeów, katedrę, Nikolaikirche, wieżę TV i nie tylko..

Dojazd: wycieczki startują z okolic dworca Friedrichstraße

Wstęp: od około 12 euro, atrakcja na świeżym powietrzu

Atrakcje specjalnie dla dzieci w Berlinie

Muzeum Historii Naturalnej

Ciekawe miejsce dla dzieci i dorosłych? Na pewno Muzeum Historii Naturalnej – idealne zwłaszcza dla miłośników dinozaurów. Jest olbrzymie, mieści ponad 30 milionów eksponatów. Na najmłodszych największe wrażenie zrobią gigantyczne szkielety dinozaurów – T-Rexa, Brachiozaura i innych gadów (Archaeopteryxa, Stegosaura, Allosaura), które można również oglądać przez jura-skopy, czyli specjalne wirtualne lornetki, dzięki którym 
na naszych oczach szkielety dinozaurów „ożywają” pokrywając się mięśniami i skórą oraz poruszają się w swoim środowisku życia.  W głównym korytarzu prowadzony jest też multimedialny pokaz budowy naszego układu słonecznego, który ogląda się na suficie obiektu, leżąc na wygodnej sofie.

Lokalizacja: Invalidenstraße 43

Dojazd: U-Bahn – Naturkundemuseum (U6), S-Bahn: Hauptbahnhof, Nordbahnhof + 15-minutowy spacer

Wstęp: dorośli – 5 euro, bilet ulgowy – 3 euro, dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny, bilet rodzinny (2 dorosłych i max. 3 dzieci do lat 14) – 10 euro, obiekt zadaszony

https://www.museumfuernaturkunde.berlin/index.php

 

Muzeum Techniki i Centrum Nauki Spectrum

Muzeum Techniki to miejsce, które pokochają zarówno duzi, jak i mali zwiedzający. W zachwyt wprawią ich ciekawe ekspozycje, w tym wystawy przedstawiające historię kolei, lotnictwa, motoryzacji i wielu innych gałęzi przemysłu. Wizytę w Muzeum Techniki połączcie koniecznie z odwiedzinami centrum nauki Spectrum, w którym najmłodsi mogą samodzielnie przeprowadzić wiele interesujących eksperymentów. Ponieważ oba muzea to kilka pięter w dwóch budynkach niemożliwe jest zobaczenie wszystkiego podczas jednej wizyty, planujcie więc ostrożnie!

Lokalizacja: Trebbiner Strasse 9

Dojazd: U-Bahn –  Gleisdreieck (U2, U2),  Möckernbrücke (U1, U7), S-Bahn –  Anhalter Bahnhof (S1, S2, S25)

Wstęp: dorośli – 6 euro, dzieci 6-18 lat – 3,50 euro, dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny

Bilety zakupione w Muzeum Techniki można wykorzystać do wejścia do Muzeum Historii Naturalnej.

obiekt zadaszony, kilka eksponatów na świeżym powietrzu

https://www.museumsportal-berlin.de/pl/muzea/science-center-spectrum/

Legoland Discovery Center

Jeśli wśród Twoich dzieci jest przynajmniej jeden wielbiciel klocków Lego to nie unikniejsz wizyty w berlińskim Legolandzie. Centrum nie jest duże, ale cóż, niektóre rzeczy nie podlegają negocjacji z fanami klocków. Zanurz się więc w świat miniaturowych budowli i labiryntów, włączając w to makietę Berlina, 
do zrobienia której użyto 2 miliony klocków.

Informacje praktyczne:

Lokalizacja: Potsdamer Straße 4

Dojazd: U-Bahn – Potsdamer Platz (U2),  S-Bahn: Potsdamer Platz (S2, S1)

Wstęp: dorośli i dzieci powyżej 3 lat – 18,50 euro (w kasie) lub 11 euro (online), dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny, obiekt pod dachem

https://www.legolanddiscoverycentre.de/berlin-en/

SeaLife & AquaDom

Zawsze fascynujący dla dzieci świat kolorowych ryb z ponad 5000 zwierząt zobaczycie w Berlini SeaLife, położonym niedaleko wyspy muzeów czy katedry berlińskiej. W akwariach Sealife zgromadzono najciekawsze okazy ryb, zamieszkujących rzeki, jeziora i morza całego świata, natomiast w AquaDom czeka na Was przejażdżka 2-poziomową windą wzdłuż cylindrycznego akwarium, będącego domem dla 1500 ryb. Szczególnie polecam w deszczowe, zimne dni, kiedy nie planujecie wizyty w Zoo.

Lokalizacja: Spandauer Straße 3

Dojazd: U-Bahn – Alexanderplatz (U2, U5, U8), S-Bahn – Hackescher Markt i Alexanderplatz (S5, S7, S9, S75)

Wstęp: bilet normalny – 17,95 euro, ulgowy (dzieci 3-14 lat) – 14,50 euro, dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny, obiekt zadaszony

https://www.visitsealife.com/de/en/berlin/#animals

Zoo w Tiergarten

Berlińskie zoo Zoologischer Garten Berlin to jeden z największych ogrodów zoologicznych na świecie, w którym można zobaczyć ponad 1.300 różnych gatunków zwierząt. Na wizytę w tym zoo trzeba poświęcić cały dzień, warto zobaczyć karmienie małp, pingwinów, tygrysów i wielu innych mieszkańców berlińskiego zoo. Szczegółowy plan karmienia znajdziecie na stronie obiektu lub na rozdawanej przy wejściu mapie obiektu. W zoo znajduje się też akwarium, które można zobaczyć na wspólnym bilecie, bądź osobno.

Lokalizacja: Hardenbergplatz 8

Dojazd: U-Bahn –  Zoologischer Garten  (U2, U9), S-Bahn – Zoologischer Garten (S5, S7, S9, S75)

Lokalizacja akwarium: Budapester Str. 32

Wstęp: dorośli – 13 euro (20 euro bilet łączony z akwarium), dzieci 5-15 lat – 6,5 euro (10 euro bilet łączony z akwarium)

Zoo: https://www.zoo-berlin.de/en

Akwarium: https://www.aquarium-berlin.de/en

MACHmit! Museum für Kinder

Trochę mniejszy, ale za to w pełni interaktywny i edukacyjny obiekt to MACHmit! muzeum. W budynku dawnego kościoła, dzieci w wieku od 4 do 12 lat mogą odkrywać, badać i doświadczać nowych wystawy wszystkimi swoimi zmysłami. Obiekt jest bezpieczny i dosłownie wszystko można w nim dotykać, jest więc świetnym miejscem, aby dzieci się “wyszalały”, a rodzice w tym czasie odpoczęli.

Lokalizacja: Senefelderstraße 5

Dojazd: Eberswalder Straße (linia U2), Prenzlauer Alle (S-Bahn)

Wstęp: dorośli i dzieci powyżej 3 lat – 7 euro, dzieci do lat 3 – 3,5 euro, bilet rodzinny (2 dorosłych i max. 3 dzieci) – 25 euro, darmowy wstęp dla dzieci do lat 2, obiekt zadaszony

Labyrinth Kindermuseum

W Labirynth Kindermuseum, funkcjonującym na terenie zabytkowej hali montażowej maszyn do produkcji zapałek dzieci mogą uczestniczyć w interesujących ekspozycjach czasowych. Od bajek, przez zdrowie, po kultury świata – dzieci od 3 do 12 lat uczą się poprzez doskonałą, wielotematyczną zabawę. Obiekt jest bardzo podobny do MACHmit! muzeum, opisanego wyżej.

Lokalizacja: Osloer Straße 12

Dojazd: U-Bahn – Pankstraße (U8), Osloer Straße (U9), S-Bahn – Bornholmer Straße (S1, S2, S8, S9, S25, S85)

Wstęp: dzieci i dorośli – 6,50 euro, bilet rodzinny – 19,00 euro, rodzinne wtorki i czwartki – 5,50 euro

obiekt zadaszony

Atrakcje dla dzieci – okolice Berlina

Karls Erlebnisdorf

Możesz udać się też do popularnej sieci imprezowni dla dzieci pod szyldem truskawki – Karls Erlebnisdorf zlokalizowany pod Berlinem. Jest to wielka wioska, w której są place zabaw, kulkowo, labirynt i wytwórnia dżemów truskawkowych. Większość atrakcji jest za darmo, ale oczywiście właściciele liczą na wydanie pieniędzy na jedzenie, pamiątki bądź ekstra atrakcje typu wystawy bądź płatne zabawy dla dzieci. Minusem tej atrakcji jest trudny dojazd z Berlina – najlepiej pociągiem do miejscowości Elstal, a potem przesiadka na autobus linii 688 do przystanku “Zum Erlebnis-Dorf” lub od razu autobusem A05. Proponuję wrzucić w Google Maps lokalizację i sprawdzić najwygodniejszy środek dojazdu – zwykle się sprawdza.

Oranienburg – park zwierząt i dinozaurów

Świetne miejsce na wypad poza Berlin w słoneczny weekend – prywatny park zwierząt oraz pełnowymiarowych figur dinozaurów zainteresuje każde dziecko. Obiekt jest niestety mocno komercyjny, więc trzeba przygotować budżet na wydatki (lody, pamiątki)

Szczegóły: http://www.freizeitpark-germendorf.de/

Tropical Islands

Położone 1,5 godziny na południe od Berlina baseny Tropical Islands przyciągają tłumy. Jest to dobra opcja w dni z kiepską pogodą

Szczegóły: https://www.tropical-islands.de/pl/strefa-tropikalna/

Inne atrakcje w Berlinie:

Charlottenburg palace

Przepiękny pałac w Berlinie wraz z olbrzymimi, zadbanymi ogrodami z fontanną, palmiarnią i przepięknymi alejkami.

Lokalizacja: Spandauer Damm 10-22

Dojazd: Sophie-Charlotte-Platz (U2)

Wstęp: wstęp do ogrodu jest bezpłatny, wnętrza pałacu zwiedza się za opłatą.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds

Pomysł na rozrywkę podczas spaceru słynną Aleją Lip: otrzyj się o świat ludzi z pierwszych stron gazet, zrób zdjęcie z gwiazdą estrady czy znanym sportowcem. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, dlatego lepiej kupić bilet drogą internetową, by uniknąć długiego stania w kolejce.

https://www.madametussauds.com/berlin/en/whats-inside/interactive-library/

Wyspa Muzeów

Nie sposób pominąć 6000 lat historii kultury zamkniętej w kompleksie muzealnym 
na Wyspie Muzeów. Miejsce to zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W jego skład wchodzi pięć muzeów: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum. Zgromadzono tu obiekty sztuki bizantyjskiej, hellenistycznej, babilońskiej, islamskiej czy egipskiej. Szczególną atrakcją dla turystów jest Muzeum Pergamońskie. Można podziwiać tu Wielki Ołtarz Zeusa, bramę targową z Miletu czy rekonstrukcję bramy Isztar. Pasjonaci starożytnego Egiptu będą też zachwyceni zwiedzaniem Nowego Muzeum, zwanego Muzeum Egipskim, w którym podziwiać można sarkofagi, kartonaże na mumie, papirusy czy rzeźby. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudza popiersie Nefretete.

Uwaga: zwiedzanie tych obiektów to nie lada wyzwanie dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Gorąco polecam ten obiekt, ale niekoniecznie z dziećmi.

http://berlintravel.pl/wyspa-muzeow/

Berliner Fernsehturm – widok z wieży radiowo-telewizyjnej

Najwyższa wieża w Niemczech (368 m) i czwarta co do wielkości w Europie. Posiada nie tylko punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta – jeśli trafimy na dobrą pogodę, zasięg widoczności wynosi 40 km – ale i restaurację na obrotowej platformie, która wykonuje pełen obrót w ciągu pół godziny. Dla dzieci prawdziwą frajdą jest już sam wjazd na wieżę za pomocą nowoczesnej windy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Berliner_Fernsehturm

Checkpoint Charlie

Jeszcze jedno miejsce na mapie Berlina przypominające o zimnej wojnie i podziale stolicy Niemiec na dwa obszary wpływów. W miejscu dawnego przejścia między Berlinem wschodnim a zachodnim zobaczysz słynną budkę z pozującymi do zdjęcia żołnierzami oraz możesz odwiedzić położone obok Muzeum CheckPoint Charlie, jak również położoną obok wystawę dotyczącą Muru Berlińskiego BlackBox.

Muzeum Checkpoint Charlie: http://www.mauermuseum.de/

BlackBox: http://www.bfgg.de/en/centre-of-cold-war/blackbox-cold-war.html

Muzea i atrakcje dla dzieci w Berlinie

Ritter Sport Museum

Iście czekoladowy raj. Można tu kupić czekolady Rittera we wszystkich smakach, poznać historię firmy i rozmaite ciekawostki o produkcji czekolady. Ritter Sport Museum znajduje się w Galerii Lafayete.

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187323-d1857839-Reviews-Ritter_Sport_Bunte_Schokowelt-Berlin.html

Muzeum Szpiegów

Dla nieco starszych dzieciaków atrakcją może być interaktywne i tajemnicze Muzeum Szpiegów Spinagemuseum. Można w nim zmienić się w szpiega przedzierając się przez laserowy labirynt bądź dowiedzieć się o tym jak szybko hackerzy mogą złamać twoje hasło.

https://www.deutsches-spionagemuseum.de/en/

 

Tempelhofer Feld

Tempelhofer Feld, najsłynniejszy i największy z wielu berlińskich terenów zielonych, położony na miejscu dawnego lotniska.

Lokalizacja: Tempelhofer Damm

Thai Park (w niedzielę!)

W niedzielę w Thai Park rozkładają swoje stoiska członkowie lokalnej społeczności tajskiej i sprzedają azjatyckie smakołyki z naprędce zbudowanych stoisk. Przez chwilę możesz się tu poczuć jak na targu w tajlandzkim miasteczku. Koniecznie weź ze sobą koc, aby rozkoszować się azjatyckimi smakołykami i słońcem razem ze znającymi to miejsce berlińczykami.

Lokalizacja: Thai Park, Pommersche Str. 11

Familienzentrum FEZ

Duży obiekt przeznaczony w całości na zabawy i edukację dzieci. Mieści w sobie wiele sal, w których odbywają się warsztaty, spektakle teatralne, wystawy i aktywności sportowe. Tematyka zmienia się co jakiś czas.

Lokalizacja: Str. zum FEZ 2

Dojazd: S-Wuhlheide (S3)

Szczegóły: https://fez-berlin.de/

Museumsdorf Düppler

Muzeum dla dzieci i dorosłych, które przybliża czasy średniowieczne.

Szczegóły: https://www.familienkultour.de/kultur/berlin/museumsdorf-dueppel-in-berlin/

Botanischer Garten

Berliński ogród botaniczny: https://www.bgbm.org/

Inne muzea dla dzieci:

https://www.berlin.de/museum/thema/kinder-jugend/

Wymienione atrakcje to tylko niewielki krajobraz miejsc, dla których warto wybrać się
z dziećmi na wycieczkę do Berlina. Niemożliwością jest wymienienie wszystkich zabytków i niespodzianek, jakie odkryjemy zwiedzając stolicę Niemiec. Jedno jest pewne – z pewnością zabraknie tu czasu na nudę.

Zobacz także wpis: Berlin z dziećmi – darmowe atrakcje dla rodzin w Berlinie