Malta z dziećmi

Malta z dziećmi – co zobaczyć na Malcie

Ryannair oferuje bardzo tanie bilety na Maltę, co jest dobrą motywacją do zakupu taniego przelotu i zobaczenia tego ciekawego, maleńkiego kraju. Tak zrobiliśmy i my. Wykupiliśmy tanie bilety dla naszej rodzinki, a potem zaczęło się planowanie i ogarnianie tematu “Malta z dziećmi”.

Na co warto zwrócić uwagę rezerwując bilet?

Łatwo kupić tani bilet na przelot, a później wydać dużo pieniędzy na nocleg. Malta niestety nie należy do tanich miejsc, więc bierzcie pod uwagę cenę noclegów. Dodatkowo, jako, że Malta to wyspa, większość produktów musi być na nią sprowadzona z kontynentu i tym samym produkty nie są tanie. Tak więc być może korzystny lot wcale nie oznacza tanich wakacji 🙂

Malta jest bardzo turystycznym miejscem, dlatego podróżując z dziećmi unikaj miejsc położonych w popularnych miasteczkach, na przykład Saint Julian – to centrum imprez z głośną muzyką przez całą noc.

Na Malcie znajdziesz jednak wiele miejsc, gdzie piękne apartamenty położone są w cichych dzielnicach z pięknymi widokami. To tam wypoczniesz z rodziną najlepiej!

Organizacja wyprawy Malta z dziećmi

Polecam zarezerwowanie dwóch, trzech lub więcej miejsc do zamieszkania. W ten sposób poznasz różne oblicza Malty. Ja uwielbiam podróżowanie w trybie road-trip: a więc od miejsca do miejsca poddając się losowi i spontanicznym spotkaniom!

Malta składa się z wyspy Malta i Gozo. Większość osób spędza wakacje na Malcie i robi jednodniową wycieczkę na Gozo. My jednak spędziliśmy 4 dni w apartamencie na maleńkiej wyspepce Gozo i były to zdecydowanie najlepsze dni naszego pobytu – było bardzo spokojnie, rano budziły nas kury i muczenie krów, wokoło pola z karczochami, cebulą lub ziemniakami, a na horyzoncie latarnie morskie, bazyliki lub inne monumentalne budynki. Było spokojnie i to właśnie tam poznaliśmy najwięcej ludzi. Całkowicie off-the-beaten track.

Spotkania z ludźmi

Bardzo cenię spotkania z innymi ludźmi. Zanim wyjedziesz, spróbuj znaleźć kontakt z mieszkańcami Malty lub innymi podróżującymi rodzinami, między innymi poprzez Couchsurfing lub Bewelcome – to zdecydowanie bardzo pouczające spotkania.

Transport

Malta jest niewielką wyspą i możesz przejechać autem z jednego końca wyspy na drugi w 30 minut. Być może warto wynająć auto, jeśli chcesz zobaczyć dużo miejsc w głębi wyspy lub na jej południowym końcu. Uwaga! Na Malcie jest ruch lewostronny.

Na Malcie bardzo dobrze funkcjonuje komunikacja autobusowa. Niestety, za dzieci też trzeba płacić (1.50eur / 2eur), ale bilet jest ważny na 2 godziny w dowolnych połączeniach. Można też zakupić bilet czasowy lub karnet na 12 przejazdów za 15eur.

Minusem tego rozwiązania jest logistyka: nie zawsze znajdziesz bezpośrednie połączenie, autobusy nie są szybkie i czasami, jeśli są przepełnione, nie zatrzymują się. Zdarzyło nam się raz wracać aż 2 godziny z jednej atrakcji do domu. Mocno wtedy żałowałam, że nie mamy samochodu, zwłaszcza, że mieszkaliśmy przez kilka dni w najbardziej turystycznym Saint Julian.

Oczywiście istnieje też system autobusów hop-on hop-off, zarówno na wyspie Malta, jak i wyspie Gozo. Cena jednak jest dosyć wysoka (przykładowo 20eur dorosły, 12eur dziecko, więcej informacji tutaj: http://www.citysightseeing.com.mt/en/home.htm )

Jężyk angielski na Malcie

Jednym z większych plusów Malty jest wszechobecny język angielski – w muzeach i na wystawach, na filmach, podczas obsługi w różnych obiektach. Małe dzieci mówią piękną angielszczyzną z brytyjskim akcentem i chętnie zagadują turystów, łatwo więc się przemieszczać, zdobywać nowe znajomości oraz cieszyć z ekspozycji dzieci na język angielski.

Najfajniejsze atrakcje dla dzieci na Malcie

Na Malcie jest ogromna ilość klasycznych zabytków, typu: starówka, kościoły, katedry, cytadele, megalityczne ruiny, prześliczne zatoki i plaże. Ze względu na małe dzieci my wybieraliśmy takie atrakcje, które są związane z zabawą, ruchem i interakcją.

Akwarium Narodowe na Malcie

Akwarium Narodowe na Malcie nie jest duże ani wyjątkowo ciekawe – zdecydowanie lepszym obiektem jest Oceanografico w Walencji , afrykarium we Wrocławiu czy Tierpark w Berlinie. Mam również etyczne zastrzeżenia do miejsc, gdzie zwierzęta trzymane są w niewoli, tak więc dosyć niechętnie odwiedzam takie miejsca. Dzieci je jednak uwielbiają i więc są one na naszych listach obiektów do zwiedzania.

W Akwarium Narodowym Malty jest dużo atrakcyjnych akwariów, głównie z rybami, płazami i gadami. W ciągu dnia jest kilka pokazów prowadzonych po angielsku. Nam udało się “zagadać” prowadzącego pokaz Serba, który opowiadał o płazach oraz o karmieniu ryb pływających wokół tunelu w akwarium. Te wydarzenia bardzo wzbogaciły nasze zwiedzanie, zwłaszcza, że nie omieszkaliśmy porozmawiać o życiu na Malcie i pracy w akwarium.

Bardzo fajnym punktem pobytu w akwarium jest spacer tunelem w największym akwarium i obserwację przepływających nad głową rekinów, mant, muren czy innych stworzeń wodnych. Ciekawie też eksploruje się  pomniejsze akwaria korzystając z interaktywnych monitorów obok każdego zbiornika. Całość ekspozycji podzielona jest na strefy: wody otaczające Maltę, tropikalne oceany, czasy rzymskie czy gady i płazy.

Ceny biletów: dorośli 13.9 EUR, dzieci 4-12 lat płacą 7 EUR, strona akwarium: https://www.aquarium.com.mt

W akwarium jest restauracja, gdzie można zjeść pizzę lub inne dania. My po zapłaceniu rachunku dostaliśmy bilety uprawniające do zniżki – 3eur dla osoby dorosłej oraz darmowy wstęp dla dzieci. Mieliśmy już jednak zakupione bilety, ale być może Wy, planując pobyt, najpierw zgłodniejecie? Wtedy polecam odwiedzi restaurację w Akwarium, a następnie wykorzystać bilety zniżkowe i zwiedzić ekspozycje.

Uwaga – z Akwarium wychodzi się przez sklep z zabawkami, polecam więc wcześniej przygotować się na ewentualne negocjacje z dzieciakami 🙂

Warto wspomnieć, że Akwarium położone jest na skalistym wybrzeżu Malty obok ogromnego placu zabaw stylizowanego na morskie klimaty. Tak więc sam spacer do Akwarium i zabawa na placu przed i/lub po zwiedzaniu zapewnią dużo zabawy Twoim dzieciakom.

Malta z dziećmi – Akwarium Narodowe Malty
Malta z dziećmi - plac zabaw przy Akwarium Narodowym
Malta z dziećmi – plac zabaw przy Akwarium Narodowym

Plaże na Malcie

Uwielbiamy wędrówki po plażach. Samo siedzenie na plaży jest dla nas zbyt nudne (choć dzieci cieszą się z każdego zamku z piasku), za to spacery plażami to najprzyjemniejsze i często bardzo rozwijające przygody.

Polecam plażę Mellieha Bay – jest piaszczysta, dosyć łatwo dostępna z miasteczka Mellieha, ale również innych lokalizacji, niedaleko znajduje się malutki port i śliczne domki. Ponoć dużo ciekawszym wyborem jest Ghajn Tuffieha Bay – malownicze miejsce o mniejszym natężeniu turystów, do którego można dotrzeć schodkami z 200 stopniami.

Zwiedziliśmy również plaże w okolicach Saint Julian – szczególnie podobał nam się spacer skalistymi brzegami od Saint Julian w stronę Waletty – po drodze podziwialiśmy kanały i kałuże, gdzie chowały się kraby lub czasem małe rybki. Podobnie spacerowaliśmy po kamienistych plażach zachodniego Gozo obok Blue Lagoon – podziwianie dzikiej przyrody jest samo w sobie super przygodą.

Malta z dziećmi - Widok na plażę Melieha
Malta z dziećmi – Widok na plażę Melieha
Malta z dziećmi - plaża przy St Julian
Malta z dziećmi – plaża przy St Julian

Wioska Popeye’a

Wioska Popeye’a to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Malty dla najmłodszych, którą polecam odwiedzić.

Jest to wioska, która została zbudowana  w 1980 roku na potrzeby musicalu Popeye i została zamieniona w park rozrywki. My przed wizytą w wiosce puściliśmy dzieciom kilka odcinków tej popularnej kiedyś kreskówki i okazało się, że wciąż bawi i przyciąga najmłodszych.

Na terenie niewielkiego, ale bardzo uroczego obiektu domki zabaw, fabrykę cukierków, wodne trampoliny czy pole mini-golfa, a na głównym placu miasteczka animatorzy przebrani za postacie z filmu takie jak Olive, Bluto czy sam Popeye, witają i zabawiają gości. Jedną z atrakcji jest udział w filmie o Popeye’u, w którym i my wzięliśmy udział.

Bajkowe miasteczko usytuowane jest w malowniczej zatoce Anchor Bay, którą warto zobaczyć. Ceny jednak nie należą do najniższych, dlatego jeśli macie niewielki budżet polecam podjechać pod wioskę i obejrzeć ją z okolicznych wzniesień – malownicze krajobrazy zastąpią Wam zwiedzanie.

Jeśli jednak kupicie bilety, to w ramach biletów dzieci mogą pobawić się godzinę w kulkowie, położonym obok niedrogiej restauracji (pizza 8eur). Jest to fajna opcja dla zmęczonych rodziców 🙂

W sezonie letnim (październik-maj) dorośli zapłacą 10.00 €, dzieci 8.00€, zaś w sezonie zimowym (czerwiec-sierpień) cena biletu dla dorosłych wynosi 12.50 € a dla dzieci 10.00€. Dokładne ceny możesz sprawdzić tutaj: https://popeyemalta.com

Malta z dziećmi - widok na Popeye Village
Malta z dziećmi – widok na Popeye Village
Malta z dziećmi - wioska Popeye'a
Malta z dziećmi – wioska Popeye’a

Centrum Nauki Esplora

Na drugim końcu Malty czeka na Was wielce interesujące centrum nauki Esplora. Serdecznie polecam to centrum ponieważ:

  • Jest bardzo duże
  • Jest w pełni interaktywne – wszytkiego można dotykać i próbować
  • Wszystko wytłumaczone jest po angielsku
  • Obejmuje wiele tematów, również animacje poklatkowe, edycję dzwięku czy blue box animations
  • Przynależy do niego bardzo ciekawy plac zabaw z krecią norą
  • Miejsce jest ciekawe również dla dorosłych!

Zachęca również cena: za wejście na główną wystawę dorośli zapłacą 6 EUR, a dzieci 3 EUR.

Więcej informacji na stornie centrum: http://esplora.org.mt .

Uwaga! Centrum zamykane jest o godzinie 16.00, co dla nas było zbyt wcześnie. Warto więc wcześnie zacząć eksplorację tego obiektu.

Malta z dziećmi - Centrum Nauki Esplora
Malta z dziećmi – Centrum Nauki Esplora

Playmobil Fun Park

Playmobil Fun Park to miejsce zabaw dla dzieci, które położone jest na drugim końcu wyspy, przy fabrykach klocków Playmobil. Ogromna sala wypełniona jest tematycznymi konstrukcjami (klockowy pałac oraz miasteczko, akwarium, policję, piratów) w których umieszczone są pudełka z klockami i figurkami Playmobil. Obok jest też wielki plac zabaw w tematyce statków pirackich.

Niestety poinformowano nas, że obecne nie jest możliwe zwiedzanie fabryki zabawek Playmobil, na co niestety liczyliśmy.

Oczywiście do obiektu wchodzi się przez sklep Playmobil, więc nastawcie się na uszczuplenie waszych zasobów pieniężnych. Za to wstęp do tego miejsca jest zaskakująco tani: dorośli płacą 1,20eur a dzieci 2,40eur.

Więcej informacji na stronie parku: http://www.playmobilmalta.com/en/home.

Malta z dziećmi - Playmobil Fun Park
Malta z dziećmi – Playmobil Fun Park

Stolica Malty  – Valtetta

Będąc na Malcie należy odwiedzić stolicę Malty – Vallettę. To największe miasto archipelagu, które kryje w sobie wiele urokliwych, wąskich uliczek. Świetnym rozwiązaniem jest spacer po Vallecie, jednak z dziećmi najlepiej wybrać się do Valletty w niedzielę – jest wtedy dużo sklepów pozamykanych, a więc więcej miejsca do biegania dla dzieci i mniej komercji, która odciąga uwagę od pięknych budynków, a czasem powoduje rodzinne konflikty 🙂

W Vallecie, jak i Mdinie i Bugibbie, można skorzystać z pociągu turystycznego. Podczas nieco ponad półgodzinnej wycieczki zobaczyć można największe atrakcje tego przepięknego miejsca. Pociąg odjeżdża co godzinę sprzed Katedry Św. Jana, przejazd kosztuje 
5 € za osobę dorosłą i 3 € za dziecko http://maltafuntrains.webs.com/

Malta z dziećmi - Valletta, fontanna
Malta z dziećmi – Valletta, fontanna

National War Museum w Vallecie

Fort St Elmo położony jest na terenie Valletty, a więc fajnie jest połączyć jego zwiedzanie wraz ze zwiedzaniem miasta. Miejsce jest dosyć ciekawe, zwłaszcza dla zainteresowanych wojskiem chłopców. Niestety większości eksponatów nie można dotykać, jak w klasycznym muzeum, jednak wystawa jest audio-wizualna, a użyte efekty 5D przyciągają uwagę dzieci. Bilet wstępu do obiektu uprawnia jeszcze do wstępu do muzeum archeologii, ale nam ze względów braku czasu nie udało się z nich skorzystać.

http://heritagemalta.org/museums-sites/national-war-museum/

Malta z dziećmi - Fort St Elmo
Malta z dziećmi – Fort St Elmo

Wyspa Gozo – Victoria i cytadela

Victoria (albo Rabat), stolica wyspy Gozo, to dosyć małe miasto, po którym spacer z dziećmi niespecjalnie sprawiał nam przyjemność (wąsko, turystycznie, wiele straganów na ulicy). Jednak podobało nam się zwiedzanie cytadeli, która góruje nad miastem i z której murów rozciąga się wspaniały widok na wszystkie strony wyspy. (https://www.visitgozo.com/where-to-go-in-gozo/sight-seeing-places-interest/citadel-cittadella/?search_term=citade)

Wypspa Gozo – grota Blue Hole

Warto dotrzeć do zachodniego wybrzeża wyspy Gozo ze skalistymi klifami, pełnymi śladów po muszlach i żyjątkach morskich. Sam spacer po klifach i slalom pomiędzy okrągłymi wgłębieniami w skałach jest ciekawy dla dzieci, dodatkową atrakcją jest grota Blue Hole, tunel pod klifami, przez który może przepłynąć łódka. Dzięki temu, że mieszkaliśmy niedaleko, w miasteczku Gharb, dotarliśmy do klifów ścieżką pełną polnych kwiatów, podziwiając kamieniołomy obok.

Malta z dziećmi - klify obok groty Blue Hole
Malta z dziećmi – klify obok groty Blue Hole

Miasteczko Gharb na wyspie Gozo

Samo miasteczko Gharb bardzo nam się podobało, choć zobaczyliśmy je tylko dlatego, że to właśnie tam nocowaliśmy. Zachwycił nas tam piękny, barokowy kościół na placu centralnym, czerwona budka telefoniczna w stylu londyńskim, domki z beżowego kamienia przyozdobione klasycznymi, gipsowymi rzeźbami – taki ciekawy, maltański misz-masz stylów.

Wzięliśmy również udział w procesji w niedzielę, podczas której świętowanie wniebowstąpienie Jezusa. Procesja była prowadzona przez orkiestrę dętą, po nie szły dzieci z wielkimi liśćmi palmowymi (nasze dzieciaki też dumnie dołączyły), a po dzieciach niesiona była figura Jezusa zmartwychwstałego wielkości dorosłego człowieka.

Malta z dziećmi - spacer po Gozo, bazylika Ta Pinu
Malta z dziećmi – spacer po Gozo, bazylika Ta Pinu

Inne atrakcje dla dzieci, które polecane są na Malcie:

Jeśli szukacie innych atrakcji, sprawdzcie listę wartych polecenia, ale przez nas nie sprawdzonych miejsc. Być może wybierzecie coś z tej listy i będziecie się znakomicie bawić

Splush and Water park

To prawdziwy wodny raj, pełny różnego rodzaju zjeżdżalni, basenów, tuneli i wielu innych wodnych atrakcji. Oczywiście jest to atrakcja sezonowa. Ceny biletów dla dorosłych to 22 EUR , dla dzieci 15 EUR. Więcej informacji na stronie internetowej parku: https://www.splashandfunmalta.com.

Rejs łódką

Pływanie na łódce to zawsze super frajda dla dzieci. Na Malcie mamy kilka opcji, jedna z ciekawszych to ta, która zabierze Was z Valletty do trzech miast: Vittoriosa, Senglea oraz Cospicua. Druga ciekawa wyprawa to rejs z portu Cirkewwa do plaży Blue Lagoon na wyspie Comino – po prostu złap autobus do Cirkewwa i tam szukaj przeprawy łódką na wyspę.

San Anton Gardens (Attard)

Na Malcie znajduje się wiele ogrodów, większość z nich jest raczej niewielkich rozmiarów. W każdym natomiast znajduje się coś ciekawego. San Anton Gardens to najpiękniejszy ogród na wyspie istniejący od 1882 roku, zobaczyć tam można mnóstwo kwiatów, fontanny, oczka wodne, przepiękne rośliny z całego świata (nawet trzystuletnie!) rodziny kaczek i pawie.

Bugibba – Wodny plac zabaw

Fajna alternatywa dla zwykłych placów zabaw, szczególnie porządane miejsce w sezonie, w bardzo upalne dni. Dzieci mogą się bawić i jednocześnie chłodzić pod wieloma fontannami, natryskami, czy po prostu grając w piłkę na mokrej nawierzchni, przyznam że to naprawdę dobry pomysł. Wejście jest za darmo. Plac zabaw jest czynny od końca czerwca do początku października.

Mediterraneo Marine Park

Mediterraneo Marine Park w Bahar ic-Caghaq. Można tu przeżyć niezapomniane chwile oglądając pokazy z delfinami, papugami czy lwami morskimi. Park otwarty jest 7 dni w tygodniu przez cały rok, z wyjątkiem Bożego Narodzenia 
i Nowego Roku. Park oferuje programy pozwalające dzieciom bezpośrednie obcowanie 
ze zwierzętami w tym pływanie z delfinami. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać tutaj http://www.mediterraneopark.com/rates-promotions.

Plaża Ramla Bay na Gozo

Niesamowicie pomarańczowa barwa piasku i piękne otoczenie przyrody przyciągają turystów. Można tu dojechać autobusem miejskim, a wokół znajduje się kilka punktów gastronomicznych.

Fort Rinella na Malcie

Fort Rinella to kolejny obiekt, gdzie obejrzymy różne rekonstrukcje historyczne, a dzieci będą mogły spróbować strzelić z armaty. Znajduje się jeszcze bardziej na wschód od Valletty, więc konieczna będzie prawdopodobnie przesiadka autobsem.

Galeria zdjęć ekipy 3dzieciaki2plecaki z Malty: