Jak planować marzenia - crash course on OKRs | 3 DZIECIAKI 2 PLECAKI - kamperem z trzema dzieciakami

Jak planować marzenia – crash course on OKRs

Sięgnij po swoje marzenia!

Warto być produktywnym i dobrze zarządzać czasem nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym. Warto wciąż się rozwijać i testować nowe pomysły, choć najlepsze są spontaniczne decyzje!

Na pewno gorąco Wam polecam zrobienie listy marzeń “bucket list” oraz wdrożeniu Trello lub Nozbe do zarządzania poszczególnymi zadaniami.

W tym wpisie przedstawię Ci jak skorzystać z obecnych trendów w zarządzaniu: wyznaczaniu Misji, Wizji oraz celów poprzez metodę OKRs.

OKR to system określania celów i oceny kluczowych wyników w ich osiąganiu (Objectives and Key Results), który został wprowadzony do Google przez jednego z inwestorów. W mojej pracy zawodowej używam tego systemu z ogromnym sukcesem od ponad roku i uważam, że świetnie sprawdza się również w życiu prywatnym. Dzięki temu “programujemy się” na uzyskanie rezultatu i pomagamy sobie w zarządzaniu zadaniami, które prowadzą do naszego dużego celu.

Oto moja propozycja zaimplementowania OKRs w Twoim życiu prywatnym, tak, abyś żył/żyła pełnią piersi! Stwórz wraz ze mną Twój DREAM PLAN!


Do realizacji tego projektu będziemy używać dowolnego arkusza kalkulacyjnego oraz aplikacji do zarządzania zadaniami Trello, a jeśli nie lubisz Trello lub szukasz czegoś innego, możesz również użyć Nozbe (też świetne narzędzie, w dodatku polskie!), Basecamp lub zwykłego notatnika.

1. Określ NAZWĘ Twojego planu.

Będziemy tworzyć Dream Plan dla Ciebie i/lub Twojej rodziny, niech więc nazwa będzie adekwatna.

2. Określ Twoją MISJĘ, czyli o co Ci tak naprawdę chodzi w najbliższym roku, dwóch?

Niech misja będzie jakimś stwierdzeniem, czymś, co chcesz robić lub sposobem, w jaki chcesz żyć. Przykładowo: “Każdego dnia cieszyć się życiem” lub “Żyć dobrym życiem”, “Mieć spełnienie w pracy”, “Spędzać fantastyczny czas z moją rodziną”, “Żyć misją”. Nie powinno to być coś, co masz zrobić, ale coś co chcesz robić.

3. Określ Twoją WIZJĘ, czyli JAK chcesz zrobić to, co opisałeś w misji w kilku bardzo uważnie wybranych słowach.

Zacznij od “Poprzez..” lub “Dzięki..” i pisz dalej. Ważne są przymiotniki, które uważnie wybierzesz. Być może pomyślisz “.. codzienne..” , “..powolne..”, “..uważne..”, “..inspirujące..”. Wybierz uważnie czasowniki, które oddadzą kluczowe czynności. To trudna część, ale bardzo pomaga w dalszych krokach.

Oto kilka przykładów, które być może Ci pomogą: Misja: Każdego dnia cieszyć się życiem. Wizja: Poprzez codzienne i uważne dbanie o siebie, ludzi wokoło oraz miejsce w którym mieszkam” lub Misja: Spędzać fantastyczny czas z moją rodziną. Wizja: Poprzez zadbanie o uśmiech, dobre samopoczucie, przyjaciół i otoczenie każdego członka rodziny oraz wartościowy czas razem całej rodziny. Inny przykład: Misja: Żyć dobrym życiem. Wizja: Dzięki skonkretyzowaniu swoich marzeń i pasji oraz konsekwentnym realizowaniu ich”

Po tych trzech krokach popracujemy nad właściwymi celami (Objectives). Cele możesz wyznaczać na miesiąc, kilka miesięcy lub rok.

4. Określ horyzont czasowy, czyli okres, nad którym chcesz popracować

Nie to będzie na przykład miesiąc, kilka miesięcy lub rok. Ja w moim ostatnim planie wyznaczyłam sobie czas do wakacji.

5. Pobierz arkusz kalkulacyjny Twój DREAM PLAN, najlepiej załaduj na swój dysk Google Drive i wpisz do niego określone w punktach 1-4 sformułowania.

6. Zadaj sobie pytanie: jakie CELE, które będą Cię prowadzić do spełnienia Twojej misji, chcesz osiągnąć w podanym przez Ciebie horyzoncie czasowym?

Zdefiniuj te cele jako rezultaty czy osiągnięcia, które są częścią Twojego planu. Niech ich ilość mieści się między 3, a 5. Cele mogą być najróżniejsze, ale niech będą odważne i wymagające pracy. Mamy do nich aspirować i osiągnąć je w dużym procencie. Często jest to 60-80%, a jeśli osiągniesz 100% oznacza to, że cele były wyznaczone zbyt zachowawczo.

Cele powinny też być konkretne i mierzalne, ale w przypadku celów dotyczących spraw osobistych jest to sprawą trudną, dlatego proponuję pozwolić sobie na pewne uogólnienia. Przykładowe cele mogą wyglądać tak: Każdy członek rodziny dobrze się w niej czuje czy wyjechaliśmy na relaksującą i inspirującą wyprawę wakacyjną do ciepłego kraju, albo też moja kariera zawodowa przynosi mi satysfakcję i dobre pieniądze.

Wpisz zdefiniowane cele do arkusza Twojego Dream Planu.

7. Teraz każdy cel podziel na KLUCZOWE WYNIKI, które musisz osiągnąć, aby zrealizować zadany sobie cel.

Wyniki to osiągnięcia, które Ci pomogą wyznaczyć pojedyncze zadania. Zdecydowanie kluczowe wyniku powinny być mierzalne i dokładnie określone. Spójrz na kilka przykładów w ściągniętym wcześniej akruszu Twój DREAM PLAN, ale oczywiście zmień je, bo to Twój Dream Plan!!!

dream plan
Twój dream plan

8. Najbardziej produktywny punkt – utwórz zadania, które doprowadzą Cię do zaplanowanych wyników.

Stwórz tablicę w Trello lub Nozbe, w której możesz na różne sposoby zarządzać zadaniami w postaci kart. Ja proponuję stworzenie najprostszego układu 3 do 5 kolumn z poszczególnymi obszarami do pracy: O1 / O2 / O3 / zrobione / może kiedyś

plan

9. Zapełnij kolumny nowymi zadaniami (taskami), które doprowadzą Cię do zrealizowania Twoich celów!

—————

Jak to wygląda w praktyce? Ogromny wysiłek zdefiniowania Wizji, Misji oraz Celów (OKRs) podjęłam tylko raz. Teraz natomiast co jakiś czas zerkam do Trello i przypominam sobie o poszczególnych zadaniach. Sięgam po kolejne, aktualizuję je, być może przesuwam do zrobione lub może kiedyś.

Nie rezygnuj więc w pierwszych krokach! Pracę tą warto wykonać, aby później mieć rozpisane zadania i z wielką motywacją i pasją je realizować!

Chcesz spróbować, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Napisz do mnie, chętnie pomogę. Uwielbiam motywować innych, a przy okazji siebie. Wiec napisz, oboje na tym skorzystamy!

zBLOGowani.pl