Prezentacja Kolosy za 2015

Prelekcja z Kolosów. Zainspiruj się!

Jak opowiedzieć o 8 miesiącach podróży w 30 minut?

To było trudne zadanie – na Kolosach dostałam 30 min na zaprezentowanie 8 miesięcy podróży po 5 krajach. Matematycznie wypada niecałe 4 minuty na każdy miesiąc podróży lub 6 minut na każde państwo. Jak to upakować w całość, aby wyszła z tego niezła prelekcja?

W dodatku publika na Kolosach słyszy wiele powieści pod tytułem: “Przejechaliśmy z A do B, widzieliśmy X, Y i Z. Ciekawe jest, że w X wydarzyło się to, a w Y tamto..”. A my nie jesteśmy dokumentalistami, historykami czy etnografami. Jedyne, co nas wyróżnia, to fakt, że pojechaliśmy na długą wyprawę z trójką małych dzieci.

Skoncentrowałam się więc na opowiadaniu jak to jest zdecydować się oraz zorganizować podróż z małymi dziećmi nie będąc wytrawnym podróżnikiem, ale całkiem zwykłym człowiekiem.

Prezentacja Kolosy za 2015
Prezentacja Kolosy za 2015

W ostatni czwartek mieliśmy prezentację w łódzkim pubie podróżniczym DalekoBlisko. Po pokazie zostaliśmy otoczeni wianuszkiem osób wypytujących o kwestie organizacyjne wyprawy. Widziałam rodziny z małymi dziećmi, które chcą, ale… mają pewne obawy. Pamiętam sama moje własne obawy.

Zrozumiałam, że to, co możemy zrobić dla naszych słuchaczy to zainspirować ich do przekroczenia bariery obaw i zrealizowania swojego marzenia!

Najpierw umysł, czyli da się!

Najważniejsze to przekonać siebie samego do realizacji nietypowego marzenia. Wiem, że pewnie chciałbyś. Że może nawet wiesz, że chcesz. Jest jednak tyle przeszkód, czy zobowiązań..

Ponad 8 lat temu (jeszcze bez dzieci) kupiliśmy z Andrzejem bilety do Azji na 3 miesiące. Marzyliśmy o długiej, egzotycznej wyprawie razem. Jednak na kilka tygodni przed wylotem anulowaliśmy bilety. Mieliśmy bardzo ważne powody: Andrzej właśnie skończył studia i stwierdziliśmy, że powinien znaleźć pracę, a nie zaczynać karierę z dziurą w CV. Ja 6 miesięcy wcześniej złamałam nogę i jeszcze w pełni nie odzyskałam sprawności w składanej kostce. Muszę przecież kontynuować rehabilitację. Poza tym jeszcze będzie czas wydawać pieniądze, teraz czas zarabiać.

Dziś wiem, że wszystkie te powody wcale nie były ważne. Baliśmy się i znaleźliśmy rozsądne usprawiedliwienie na wycofanie się z wyprawy. To właśnie wtedy był najlepszy czas.

Wtedy, to znaczy kiedy?

Najlepszy czas na zrealizowanie waszych marzeń, pasji czy ekstrawagancji test TERAZ. To zawsze jest TERAZ. Jeśli nie podejmujecie decyzji o realizacji marzenia, to .. pewnie jest jakiś powód. Ale zapewniam was, jak spojrzycie na ten moment z perspektywy kilku lat, będziecie wiedzieć, że to właśnie wtedy był ten moment. Jest cały czas! Tylko … pozwalamy przytłoczyć się naszym zobowiązaniom i obawom.

To co jest ważne?

Jedyne, z czym się rodzimy i jest nam dane to czas. Każdy dostaje czas. Sprzedajemy go potem – na pieniądze, rzeczy, przyjaciół, pasje, naukę. Ale pomyśl – jak okaże się, że masz tylko kilka lat życia, czy będziesz mógł zakupić czas? Czy możesz dokonać wymiany odwrotnej?

Wszystkie prace, rzeczy materialne, które nas trzymają, zabierają nam nasze jedyne, cenne dobro. Wszystkie pasje, marzenia, pielęgnacja przyjaźni, celebrowanie rodziny czy rozwijanie samego siebie powodują, że dobro to zyskuje podwójną wartość. To czas, który przeżywamy podwójnie – będziemy go wspominać i będziemy z niego dumnym.

Dlatego właśnie teraz doceń swój czas. Teraz wykorzystaj go najlepiej jak możesz. Dla dzieci, rodziny, siebie, dla twoich marzeń i pasji. Reszta układanki ułoży się w całość sama 🙂

Zainspiruj się!

A teraz zachęcam do poświęcenia 27 minut Twojego prywatnego czasu na obejrzenie naszej prelekcji z Kolosów. Mam nadzieję, że będzie to czas wykorzystany na inspirację!