biedronka siedmiokropka — znajdź podczas spaceru!

Sekretne życie biedronki siedmiokropki czyli obserwacje przyrody

Biedronka siedmiokropka – boża krówka

Nasze rodzinne siedmiokropki mogą nas nieźle zaskoczyć. To owady z rodziny chrząszczy, jedne z ponad 70 gatunków biedronek żyjących w Polsce. Są słodkie i lubiane przez dorosłych i dzieci, ale w rzeczywistości umieją się nieźle bronić, dzięki toksycznym substancjom w ciele.

Co wiemy o siedmiokropkach?

Biedronka siedmiokropka informacje
Biedronka siedmiokropka informacje

Oprócz siedmiokropek (Coccinella septempunctata) spotkasz w Polsce dwukropki, dziesięciokropki i dzwudziestokropki. Największym jednak wrogiem siedmiokropki jest wypierająca ją biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), gatunek, który do nas przywędrował z Azji. Za to nasza biedronka, po wprowadzeniu do Ameryki Północnej zaczęła wypierać tamtejsze, endemiczne gatunki biedronek.

Biedronki to sprzymierzeńcy ogrodników, zarówno żarłoczne larwy, jak i duże osobniki pożerają mszyce i dzięki temu chronią rośliny. Ich wrogami są pająki i muchówki, walczą również z mrówkami o mszyce!

Biedronki potrafią się bronić zarówno przed mrówkami, jak i chcącymi je pożreć drapieżnikami wydzielając z odnóży zółtą kropelkę ich hemolimfy (odpowiednika krwi), w którym są substancje trujące. Dzięki temu pożerający je zwierz może wypuścić je z dzioba lub paszczy i przeżyją. Inną strategią jest udawanie nieżywej w chwili zagrożenia. Biedrokni potrafią też gryźć, zwłaszcza biedronki azjatyckie. Dla człowieka to nic groźnego, zaledwie małe ukłucie, ale skuteczne w przypadku małych drapieżników.

Proces rozmnażania biedronki

Biedronka siedmiokropka rozmnażanie
Biedronka siedmiokropka rozmnażanie

Chcesz wiedzieć więcej o tych fascynujących owadach? Spójrz na ilustrację – jest tam opisane życie biedronki od jajeczka do imago, czyli osobnika dorosłego. Wydrukuj i pokaż dziecku, a podczas następnego spaceru poszukajcie larwy biedronki – wyglądają bardzo egzotycznie!

biedronka siedmiokropka — znajdź podczas spaceru!
biedronka siedmiokropka — znajdź podczas spaceru!