podróżujmy z dziećmi

Podróże z dziećmi – jak zapobiegać chorobom? Czy warto brać pod uwagę szczepienia?

Jak zapobiegać chorobom u dzieci podczas podróży?

Jak zapobiegać chorobom w podróży? Jakie są zalecane szczepienia dla podróżujących rodzin? Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?

Zainteresowanie podróżami niewątpliwie wzrasta. Wzrasta także liczba podróżników chętnie odwiedzających takie niestandardowe lokalizacje jak Indie, Tajlandia, Laos – Kambodża – Wietnam, a także kraje Ameryki Południowej czy Afryki. Coraz więcej osób podróżuje odważniej, inaczej: niskobudżetowo, zdobywając po drodze szczyty, pokonując własne słabości, próbując niezwykłych potraw czy… zabierając w podróż małe dzieciaki! I choć temat wyjazdów egzotycznych z dziećmi wzbudza wiele kontrowersji (nie tylko w środowisku medycznym, ale nawet wśród podróżników) to coraz częściej chcemy rodzinnie chłonąć zapachy, smaki, wrażenia z najdalszych zakamarków świata. Sięgamy po marzenia, pokonujemy bariery i przekraczamy kolejne granice (te międzynarodowe i własne) trzymając za ręce nasze pociechy.

podróżowanie z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W myśl powszechnie znanej maksymy „lepiej zapobiegać niż leczyć” także i z naszych podróży nie warto przywozić nic poza pięknymi wspomnieniami i pamiątkami. Aby tak było, warto do wyprawy przygotować się pod kątem medycyny podróży, szczególnie w przypadku dzieci, ale również pod kątem całej rodziny. Pamiętajmy, że w trakcie podróży zmienia się cały nasz dotychczasowy rytm i zwyczaje. Zmienia się klimat, jedzenie, warunki sanitarno-higieniczne oraz w wielu przypadkach dostępność do placówek medycznych. Wszystko to wiąże się z ryzykiem zdrowotnym.

Wizyta w Poradni Medycyny Podróży

Przed „egzotycznym” wyjazdem dobrze byłoby zaplanować wizytę w Poradni Medycyny Podróży. Najbardziej optymalnym terminem jest czas 6 – 8 tygodni przed datą wylotu na bilecie. Taki okres pozwala nam na przyjęcie zalecanych szczepień unikając tym samym poszczepiennych objawów niepożądanych w podróży oraz skompletowanie „apteczki podróżnika”.

Szczepienia dla podróżujących rodzin

Szczepienia ochronne dziecka będą zależały od kilku czynników tj. wieku, stanu zdrowia, dotychczasowego uodpornienia i miejsca planowanej wyprawy. W niektórych przypadkach istnieje możliwość podania kilku szczepionek podczas jednej wizyty. Priorytetem u dzieci jest realizacja obowiązującego kalendarza szczepień i w pierwszej kolejności dąży się do zamknięcia schematów podstawowych szczepień przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i WZW B. Celem wizyty w Poradni jest ustalenie optymalnego schematu szczepień czy modyfikacji kalendarza szczepień dostosowanych do pacjenta. Zdecydowana większość szczepień w kontekście dalszych wyjazdów to tzw. szczepienia zalecane. U dzieci najczęściej wykonuje się szczepienie przeciwko WZW A (od 1 roku), przeciwko meningokokom (od 2 roku), durowi brzusznemu (od 2 roku) oraz kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych (2-15lat), a także cholerze (od 2 lat) czy wściekliźnie (brak ograniczeń). Jedynym szczepieniem obowiązkowym na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce występującej w Afryce i Ameryce Południowej. Jest ona dostępna dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia.

Na pewno warto przemyśleć szczepienia dla podróżujących, zarówno dzieci jak i dla siebie, zwłaszcza przeciwko chorobom tropikalnym, gdyż fatalne skutki ewentualnego zachorowania mogą prowadzić zarówno do uszczerbku finansowego, ale przede wszystkim – zdrowotnego.

Choroby infekcyjne typu malaria

Nie należy zapominać o niektórych chorobach infekcyjnych czy pasożytniczych, na które brak jest szczepień ochronnych. Niewątpliwie najgroźniejszą taką chorobą jest malaria, która niejednokrotnie stała się przyczyną śmierci osób podróżujących do tropiku. Z tego względu nie zaleca się podróżowania do rejonów malarycznych z niemowlętami czy dziećmi przed ukończonym 5. rokiem życia. Natomiast w przypadku takiej podróży z dziećmi należy dołożyć wszelkiej staranności do ochrony dziecka przed zakażeniem – zapobiegać ukąszeniom przez komary (repelenty, moskitiery, odpowiednie ubranko) oraz stosować leki zapobiegające chorobie. Wybór oraz dawkowanie leku powinno zostać ustalone przez lekarza. Ze względu na gorzki smak większości tych preparatów dobrze byłoby wymieszać rozkruszone lekarstwo z jedzeniem bądź np. z łyżką dżemu. Przed wszelkiego rodzaju owadami powinniśmy chronić dzieci także ze względu na inne choroby przenoszone przez stawonogi. W klimacie tropikalnym owady przenoszą wiele chorób, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ogólne zasady dla całej rodziny

Wszystkie zalecenia są uniwersalne dla całej rodziny. Na pewno należy także uważać na ostre tropikalne słońce i zaburzenia termoregulacji. Ogromną uwagę trzeba zwrócić na przestrzeganie zasad higieny, szczególnie w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Staranne przygotowanie do wyprawy, konsultacja ze specjalistą w kwestii szczepień, profilaktyki oraz składu apteczki pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie zdobywania kolejnych wspaniałych podróżniczych doświadczeń. Oczywiście nigdy nie uzyska się stuprocentowego bezpieczeństwa, jednakże powinno się jak najbardziej zminimalizować ryzyko zachorowania. Ponadto, po powrocie do kraju należy bacznie obserwować takie dolegliwości jak biegunka czy gorączka i zawsze zgłaszać lekarzowi prowadzącemu fakt pobytu w tropiku. Pomoże to w szybkiej diagnostyce i uniknięciu zafałszowanej diagnozy.

Planujmy, ruszajmy i eksplorujmy świat!

Podróżujmy z dziećmi
podróżujmy z dziećmi

Podróże rodzinne to wspaniała okazja do poznawania świata, dzielenia się wspólnie wrażeniami i poznawaniu się nawzajem. To niesamowita dawka wiedzy i umiejętności społecznych, logistycznych i językowych.

Tak więc planujmy, ruszajmy i eksplorujmy świat i jego cuda, ale przy tym bądźmy świadomi zagrożeń i przygotowani na ich zwalczanie.

*Autor: Justyna Jakubas-Zawalska – magister analityki medycznej, parazytolog, wkrótce doktor nauk medycznych, podróżnik, mama Jaśka i Julka, żona Janusza, Podróżowała rodzinnie między innymi po Rumunii i Bałkanach