Kreta z dziećmi: Kalimera i Minotaur, czyli nasze ferie kartoflane | 3 DZIECIAKI 2 PLECAKI - kamperem z trzema dzieciakami

Kreta z dziećmi: Kalimera i Minotaur, czyli nasze ferie kartoflane

Kreta z dziećmi

Καλημέρα ! [kalimera], Καλησπέρα ! [kalispera], ευχαριστώ [efraristo], greckie mity i kreteńska natura to nasza nauka wyniesiona z ostatniej wyprawy na Kretę. Mimo, że w sierpniu zwiedziliśmy Litwę, Łotwę i Estonię postanowiliśmy wykorzystać dwa tygodnie ferii jesiennych* na wyprawę na Kretę. Warto było!

Nasze wakacje Kreta z dziećmi okazały się być bardzo owocne jeśli chodzi o relacje rodzinne, wspólne dogadywanie się co do aktywności, preferencje kulinarne oraz rozwój językowy, o czym wkrótce.

Najfajniejsze jednak były doświadczenia: uwielbiamy różnorodność, tak więc naszą podróż zaplanowaliśmy tak, aby obejmowała przeróżne obiekty i przyjemności. Nasza Kreta z dziećmi wyglądałą więc tak:

 • skaliste wybrzeże ze śródziemnomorskim dziedzictwem (resztki krabów, jeżowców i przeróżnych mięczaków morskich)
 • górska chatka z kominkiem i dzikimi kozłami wokoło – Omalos
 • trekking po zboczu najdłuższego kanionu w Europie – Samaria
 • nocleg w rodzinnym hotelu z fantastycznym basenem dla dzieci
 • chwile zadumy i zagadek związanych z mnichami i ich trybem życia – Moni Arkadiu
 • zagłębienia w kulturę minojską – pałac w Knossos
 • greckie mity – wojna trojańska, podróże Odyseusza i inne mity po angielsku
 • stalaktyty, stalagmity i stalagnaty w jaskini Zeusa – jaskinia Dikte
 • ruszające się dinozaury w Muzeum Natury w Heraklionie
 • symulacja trzęsienia ziemi i edukacja z tym związana
 • degustacja lokalnych owoców morza, herbat, fety, oliwek, oliwy oraz rakiji
 • spacer po grecko-wenecko-biznatyjskiej mieszance architektonicznej w Hanii z Greczynką Ioanną, która studiowała w Krakowie

Przylot

Po przylocie do Hanii odebraliśmy wynajęty wcześniej samochód, wpakowaliśmy do niego przywiezione z Polski foteliki i ruszyliśmy na najbliższą plażę, aby skorzystać z morza i pogody! Wkrótce zaparkowaliśmy obok małej zatoczki, gdzie dzieciaki wskoczyły na skały i zaczęły odkrywać świat. Oprócz ostrej lokalnej roślinności i przeróżnych skalnych formacji wspólnie odkrywaliśmy resztki rozbitych krabów (ogromne szczypce!), żywe jeżowce oraz ich połamane, porozrzucane skorupki oraz różnorakie muszle – niektóre wciąż zamieszkane przez małe kraby. Tak zaczęły się nasze wakacje na Krecie.

Wieczorem przedzieraliśmy się przez góry wykonując slalom wokół niczym nie przejmujących się kóz kreteńskich Kri-Kri (gatunek naturalizowany – to zdziczali potomkowie pierwszych kóz hodowlanych, które dotarły na wyspę). Kozy te spędzają noc na asfalcie, aby korzystać ze zgromadzonego w nim ciepła, a więc śpią i sikają pod siebie, co rankiem zostawia mozaikę plam moczu na asfalcie.

Kreta z dziećmi - kozy Kri Kri
Kreta z dziećmi – kozy Kri Kri

Trafiliśmy do górskiego domku, który był śliczny, ale zimny. Należało go ogrzać ogniem z kominka, co zaraz uczyniliśmy. Spędziliśmy więc wieczór w zapachu ognia, oglądając fajny film i grzejąc się ciepłem kominka. Następnego dnia, po porannym czytaniu Kacpra, ruszyliśmy na spacer po kanionie.

Kreta z dziećmi - domek w górach
Kreta z dziećmi – domek w górach
Kreta z dziećmi - poranne czytanie
Kreta z dziećmi – poranne czytanie

Kanion Samaria

Oczywiście nie jest łatwe przejść 8-kilometrowy kanion z trójką wciąż małych, lecz za dużych na noszenie, dzieci. Dlatego nasz spacer był powolny i nie zeszliśmy nawet do dna kanionu. Za to widoki były prześliczne, a duma z naszej wędrówki przeogromna.

Kreta z dziećmi - wejście do kanionu Samaria
Kreta z dziećmi – wejście do kanionu Samaria
Kreta z dziećmi - kanion Samaria
Kreta z dziećmi – kanion Samaria
Kreta z dziećmi - muł jako jedyny środek transportu w kanionie
Kreta z dziećmi – muł jako jedyny środek transportu w kanionie

Na nocleg trafiliśmy do super przyjemnego hotelu w Retimno, gdzie mieliśmy wspaniały, ciepły pokój z widokiem na rodzinny basen. Od razu wskoczyliśmy do wody, która dla Greków była już za zimna na kąpiel, ale nic to dla Polaka! To samo uczyniliśmy dnia następnego, po przepysznym śniadaniu, które odpowiadało nawet moim, najbardziej wybrednym gustom.

Kreta z dziećmi - basen dla małych i dużych w naszym hotelu
Kreta z dziećmi – basen dla małych i dużych w naszym hotelu

Monastyr Arkadiu

Znów górskimi drogami dojechaliśmy do monastyru Arkadiu, który jest jednym z najbardziej polecanych miejsc na Krecie. Rzeczywiście jego odosobnione położenie, śliczna architektura i ascetyczne cele wciągają w klimat mnisiego życia. Udało nam się zdobyć zainteresowanie chłopców poprzez wymyślanie zagadek dotyczących otaczających nas przedmiotów, między innymi wirówki do miodu, wielkich tac do wkładania chleba do pieca, waz na wino czy biblijnych scen z obrazów.

Kreta z dziećmi - wejście do monastyru Arkadiu
Kreta z dziećmi – wejście do monastyru Arkadiu
Kreta z dziećmi - monastyr Arkadiu - widok z krużganka
Kreta z dziećmi – monastyr Arkadiu – widok z krużganka
Kreta z dziećmi - świeczka dla Babci
Kreta z dziećmi – świeczka dla Babci
Kreta z dziećmi - na dziedzińcu monastyru Arkadiu
Kreta z dziećmi – na dziedzińcu monastyru Arkadiu

Heraklion

Na noc dotarliśmy do Heraklionu, aby o świcie dnia następnego ruszyć na zwiedzanie pałacu w Knossos. Już wcześniej opowiadałam chłopcom o tym miejscu, a tuż przed wejściem do obiektu kupiliśmy tematyczną książkę po angielsku. W pięknych okolicznościach knossowskich ruin zagłębialiśmy się w mity greckie, tłumacząc je z angielskiego na polski i szukając ich śladów w otaczających nas budynkach. Wyobraźnię chłopców szczególnie pobudził mit o Minotaurze i poszukiwania jego labiryntu w ruinach pałacu.

Kreta z dziećmi - pałac w Knossos i nasza inspiracja
Kreta z dziećmi – pałac w Knossos i nasza inspiracja
Kreta z dziećmi - Pałac w Knossos i byki czczone jako święte zwierzęta
Kreta z dziećmi – Pałac w Knossos i byki czczone jako święte zwierzęta
Kreta z dziećmi - pałac w Knossos - sypialnia królowej
Kreta z dziećmi – pałac w Knossos – sypialnia królowej

Jaskinia Dikte

Po południu wyruszyliśmy do jaskini Dikte (Psychro) – miejsca, gdzie według mitów greckich urodził się Zeus i pozostał tu na wychowanie tancerek, aby nie zostać pożartym przez swego ojca. W jaskini podziwialiśmy stalaktyty, stalagmity, stalagnaty oraz makaroniki pięknie podświetlone kolorowymi lampkami. Przypomnieliśmy też sobie zwiedzaną w Patagonii jaskinię Milodona, gdzie znaleziono szczątki tego olbrzymiego wymarłego ssaka.

Kreta z dziećmi - jaskinia Dikte
Kreta z dziećmi – jaskinia Dikte

Cały jeden dzień poświęciliśmy na poznanie największego miasta Krety – Heraklionu. Nie zostaliśmy jednak oczarowani tym miastem, zdecydowanie piękniejsze są Retimno oraz Hania. Zachwyciło nas jednak polecane w przewodnikach Muzeum Historii Naturalnej – piękne i nowoczesne muzeum pod patronatem Uniwersytetu Krety. To muzeum jest nie tylko bardzo obszerne, ale, co dla zwiedzania z dziećmi jest bardzo ważne, posiada:

 • interaktywną salę odkryć dla dzieci (odkrywanie kości mamutów, nocne zwierzęta, kolekcja żółwi, doświadczenia z mikroskopem, teatr leśny)
 • kino z bardzo dobrym filmem o dinozaurach (narracja po angielsku)
 • doświadczenia z iluzjami optycznymi
 • ruszające się dinozaury naturalnej wielkości
 • symulator trzęsienia ziemi

Ostatnia atrakcja – symulator – to niepozornie wyglądający podest z biurkami i krzesełkami, niczym szkolna klasa. Po zamknięciu jednak podest rusza się i symuluje kilka trzęsień ziemi. Można poczuć, co znaczy 5 lub 7 w skali Richtera, jak również dowiedzieć się co robić w przypadku trzęsienia ziemi (szukać solidnego stołu i chwycić się jego nogi). Było to bardzo ciekawe doświadczenie i spowodowało, że wszyscy zapamiętaliśmy wizytę w tym muzeum.

Kreta z dziećmi - iluzje optyczne w Muzeum Historii Naturalnej
Kreta z dziećmi – iluzje optyczne w Muzeum Historii Naturalnej
Kreta z dziećmi - symulator trzęsienia ziemi
Kreta z dziećmi – symulator trzęsienia ziemi

Wakacje na Krecie to również wrażenia kulinarne. Nie jesteśmy zwolennikami jadania w restauracjach, ale zdecydowanie uwielbiamy lokalne jedzenie, a najbardziej lubimy kuchnie uliczne 🙂 Jednakże Kreta to nie Azja, tutaj na ulicy można kupić zaledwie owoce. Aby spróbować ośmiornic czy małż musieliśmy udać się do restauracji. Za to ser feta, oliwki, oliwę, lokalne wina czy nawet rakiję kupowaliśmy w sklepach bądź lokalnych marketach. Skosztowaliśmy też baklawy, chałwy oraz herbat z kreteńskich ziół, które ponoć mają zdrowotne działanie.

Kreta z dziećmi - fascynujące dzieci świeże ryby na ulicach Heraklionu
Kreta z dziećmi – fascynujące dzieci świeże ryby na ulicach Heraklionu

Hania

Na koniec wyprawy czekało nas najpiękniejsze miasto wyspy, czyli Hania. Pod względem estetycznym uliczki tego miasteczka są przecudowne. Niestety jako rodzice wciąż musieliśmy odganiać dzieci od sklepików z pamiątkami, co ogromnie nas zmęczyło. Wieczorem jednak spotkaliśmy się z Ioanną – dziewczyną z Couchsurfingu, która nie mogła nas ugościć, ale bardzo chciała nas poznać i pokazać nam swoje miasto. Najwspanialszy z tego spotkania był jej uśmiech i zrozumienie. Ioanna jest nauczycielką nauczania początkowego z powołania, spacerując z nami patrzyła na nasze dzieciaki i z błyszczącymi oczami stwierdziła: “Widać, że to są bardzo szczęśliwe dzieci”. Było to ogromnie budujące i jednocześnie otwierające oczy – bieganie, skakanie i wygłupy naszych dzieci to dla niej nie “niegrzeczne zachowanie”, ale “szczęśliwe dzieciństwo”. Pomyślałam: “Tak właśnie na to chcę patrzeć i tak to zapamiętać” 🙂 Nasze wakacje na Krecie były bardzo udane!

Kreta z dziećmi - port w Hanii
Kreta z dziećmi – port w Hanii
Kreta z dziećmi - greccy grajkowie w Hanii
Kreta z dziećmi – greccy grajkowie w Hanii
Kreta z dziećmi - uliczki starówki w Hanii
Kreta z dziećmi – uliczki starówki w Hanii

* ferie jesienne, gdzieniegdzie zwane feriami kartoflanymi powstały w czasach, kiedy dzieci szkolne potrzebne były do pomocy w wykopkach ziemniaków. Są to więc dwa tygodnie października, kiedy dzieci mają wolne w szkole, a które my wykorzystujemy oczywiście na podróże.

A oto mapa naszej trasy po Krecie:

zBLOGowani.pl