Zwierzęta z Wysp Galapagos - Rysunkowe Przygody - 3KidsAndTrips

Zwierzęta z Wysp Galapagos – Rysunkowe Przygody

Zwierzęta z Wysp Galapagos

Jakie znacie zwierzęta z Wysp Galapagos? Co warto zobaczyć na Wyspach Galapagos? Jakie niespodzianki czekają na dzieciaki w tym raju na Ziemi dla zwierząt? Do czyjej skorupy weszli chłpaki?

Kiedy ekipa 3dzieciaki2plecaki podczas wyprawy po Ameryce Połudnowej wylądowała na wyspach Galapagos wcale nie spodziewała się takiego raju dla zwierząt. Lotnisko na małej wyspie Baltra położone było wokół wyschniętych kamieni i marnych kaktusów. Ale już dużo większa wyspa Santa Cruz przywitała ekipę dużą ilością zieleni, latającym wokół ptactwem oraz plączącymi się wszędzie legwanami oraz uchatkami. Okazało się, że zwierzęta z Wysp Galapagos żyją tutaj bardzo wygodnie i bezpiecznie!

zwierzęta z wysp galapagos

 

Legwany morskie, inaczej zwane iguaną morską są na Galapagos obecne prawie wszędzie. To duże ciemne jaszczury, które żywią się glonami obrastającymi zanurzone w falach skały wulkaniczne. Wtapiają się doskonale w swoje środowisko, jako, że zarówno skały jak i iguany są koloru czarnego.

Na Galapagos legwany spacerują również po ścieżkach “dla ludzi” i niechętnie ustępują im drogi. Dzieciaki Kacper, Konrad i Kaja niejednokrotnie obserwowali przechodzące powolnym krokiem iguany, bojąc się wręcz do nich podejść.

Zwierzęta z Wysp Galapagos: legwan / iguana

Równie nieustraszonym, ale znacznie większym zwierzęciem jest uchatka inaczej zwana lwem morskim (sea lion). To bardzo inteligentne zwierzęta, które na Galapagos czują się jak u siebie. Zalegają plaże, kąpią się i bawią w nadbrzeżnych falach, zupełnie nie przejmując obecnością człowieka.

Wyspa Santa Isabela

Kiedy Kacper, Konrad i Kaja chcieli przepłynąć na wyspę Santa Isabela na nadbrzeżu do którego miała cumować łódka leżała wielka uchatka. Wokoło stało kilkudziesięciu turystów, ale uchatka nie chciała się ruszyć, drzemała łypiąc na ludzi kontrolnie jednym okiem. Dopiero interwencja strażnika Parku Narodowego Galapagos pomogła – uchatka powoli weszła do wody i majestatycznie odpłynęła. Faktycznie, była u siebie!

Zwierzęta z Wysp Galapagos: uchatka /lew morski

Kacper, Konrad i Kaja wraz z rodzicami wybrali się na przejażdżkę rowerową wokół wyspy Santa Cruz. Ku ich zdziwieniu przy ścieżce rowerowej spotkali kilka pasących się spokojnie żółwii słoniowych. Faktycznie, wcześniej widzieli znaki “nie dotykać żłówi”, ale żeby tak od razu zobaczyć je przy drodze?

Żółwie pasły się na trawce obok drogi wcinająć owoce kaktusów opunia lub małe, dla ludzi trujące jabłuszka. One również nie przejmowały się obecnością człowieka, powoli odchodziły w pobliskie drzewa, aby poszukać nieco spokojniejszego miejsca.

Żółwie z Galapagos

Dzień później cała rodzina wybrała się do wylęgarni żółwi, gdzie wolontariusze i pracownicy parku dbają o ich przetrwanie aż do momentu, kiedy będą wystarczająco silne, aby przetrwać na wyspie same.

Jest tam stara skorupa żółwia słoniowego, do której ochoczo wczołgują się moi chłopcy. Teraz mamy żółwia słoniowego z dwoma głowami!

Żółwie z Galapagos to jedne z największych żółwi na świecie. Długość ich pancerza to półtora metra, ale największy znany osobnik miał prawie trzymetrową skorupę!

Żółwie wylęgają się z jaj wielkości gęsich, a o płci decyduje temperatura, w jakiej jaja są przetrzymywane. W temperaturze poniżej 30C wykluwają się chłopaki, powyżej 30C rodzą się dziewczyny. Nowo-narodzony żółw waży około 70 gramów i zaraz po wykluciu się z jajka rozpoczyna samodzielne życie. Dojrzałość płciową osiąga już w wieku 40 lat! Waga dorosłego osobnika to około 300 kilogramów. Żyje około 300 lat.

Zwierzęta z Wysp Galapagos: zółw słoniowy

Kilka dni póżiej, już będąc na wyspie Isla Isabela rodzice wybierają się na snorkeling – czyli nurkowanie z rureczką i okularami. Znów spotykają odważne zwierzęta z Wysp Galapagos. Tym razem udaje im się zobaczyć żółwia morskiego, latające ryby, kilka rekinów, konika morskiego, mantę oraz pingwiny magellańskie.

Wyspa Seymour

A niedługo potem cała rodzina płynie łódką na wyspę Seymour aby obejrzeć królestwo ptaków. Ziębę Darwina można dostrzeć wszędzie, ale fregaty z czerwonymi, nadmuchanymi podgardlami, głuptaki niebieskonogie lub iguany lądowę są najpiękniejsze na Seymour!

Podczas podróży łodzią marynarze rzucają do wody kilka kawałków surowego mięsa i natychmiast zjawiają się około 1,5 metrowe rekiny. Pasażerowie się cieszą, rekiny zapewne też.

Ostania przygoda na Galapagos to wszechobecne czerwone kraby. Wcale nie boją się ludzi. Konrad podchodzi do nich za blisko i … zostaje uszczypany w palec u nogi! Początkowo jest trochę płaczu, ale potem wspominamy tą przygodę i staje się ona jedną z naszych rodzinnych legęd!

Zwierzęta z Wysp Galapagos / krab

zBLOGowani.pl